کد خبر : 773
تاریخ انتشار : دوشنبه 27 بهمن 1399 - 17:24

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مطرح کرد؛ ایران در جمع بزرگ‌ترین تولیدکنندگان واکسن دنیا

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مطرح کرد؛ ایران در جمع بزرگ‌ترین تولیدکنندگان واکسن دنیا

 وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه اسفندی سخت در پیش است، گفت: تا ۳ ماه دیگر جزء از بزرگ‌ترین واکسن سازهای دنیا شده و واکسن را به کل دنیا صادر خواهیم کرد. به گزارش پلان نیوز ، سعید نمکی در ستاد استانی پیشگیری و مقابله با بیماری کرونا استان قزوین که در سالن شهید امامی

ایران در جمع بزرگ‌ترین تولیدکنندگان واکسن دنیا

 وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه اسفندی سخت در پیش است، گفت: تا ۳ ماه دیگر جزء از بزرگ‌ترین واکسن سازهای دنیا شده و واکسن را به کل دنیا صادر خواهیم کرد.

به گزارش پلان نیوز ، سعید نمکی در ستاد استانی پیشگیری و مقابله با بیماری کرونا استان قزوین که در سالن شهید امامی استانداری قزوین برگزار شد اظهار کرد: مردم قزوین حماسه‌های بزرگی در تاریخ آفریده‌اند و در این دوران خاص نشان دادند از اقوام فرهیخته این سرزمین هستند.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی بیان کرد: در این دوران ۱۳ ماهه که درگیر مدیریت بحران و همه گیری بیماری کرونا بوده‌ایم همه تیم بهداشت لحظه‌ای آرامش نداشته و روزهای سختی را سپری کرده‌اند و در عین حال در اوج سختی‌ها به افتخاراتی دست یافتند که در تاریخ ثبت خواهد شد.

وی ادامه داد: امروز یکی از مدرن ترین مراکز رادیوتراپی در استان قزوین افتتاح شد که بهره برداری از آن را به مردم قزوین تبریک می‌گوئیم، مردم قزوین پیش از این مجبور بودند برای دریافت این خدمات به البرز، زنجان یا تهران مراجعه کنند ولی امروز مدرن ترین مرکز رادیوتراپی در قزوین دایر شده است.

نمکی یادآور شد: در سفر قبل راه‌اندازی بیمارستان خیریه رحیمیان و راه اندازی این مرکز را به عنوان یک قول مطرح کرده بودم و امروز قول پیشرفت بیمارستان ۷۰۰ تخت خوابی و تکمیل نیازهای دیگر مراکز درمانی استان و راه اندازی مرکز درمانی در شهرستان آوج را می‌دهیم و انشاالله از این قول‌ها هم سربلند بیرون بیاییم.

این مقام مسئول تبیین کرد: ایام درگیری با ویروس کرونا ایام دگرگونی در سبک مدیریت کشورها بوده است، این عامل رنج زیادی داده ولی معادلات مدیریت جهان برای آینده را به هم ریخت.

وی گفت: با ظالمانه ترین تحریم‌های ممکن در روزهای ابتدایی همه گیر شدن ویروس کرونا دشمنان نهایت فشار را به کشور ما آوردند و می‌خواستند که ما زیر این فشار قامت خم کنیم و به گل بنشینیم ولی خدای ما در محاسبات آنها جای نداشت و رهبر فهیم دولت پایدار و مردم صبور را در نظر نگرفته بودند.
ظ
نمکی تصریح کرد این کشور حماسه‌ای به نام دفاع مقدس را مدیریت کرده و نفس گرم مادران و پدران شهدا و اه جانگداز مجروحان و جانبازان را پشتیبان دارد و نیز محبت اهل بیت موجب می‌شود ما هرگز در برابر خواست دشمن و مشکلات ضربه پذیر نباشیم.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی خاطرنشان کرد: معتبرترین مراکز پزشکی تصور می‌کردند تعداد کشته‌ها به واسطه کرونا در ایران در آذر ماه به بیش از ۱۲۰۰ تن به صورت روزانه برسد با این حال کشوری که از بیرون بحران زده به نظر می‌آید در این شرایط سربلند بود و افتخار کسب کرد و باید بررسی شود چه شد که در اروپا و آمریکا با آن توان درمانی نتوانستند روندی را که ایران طی کرده است را بپیمایند، روز گذشته بیش از ۵۲۰۰ تن در آمریکا جان خود را بر اثر کرونا از دست داده‌اند و ما توانسته‌ایم تعداد جان باختگان را به ۵۰ برسانیم، این عدد هم برای ما بزرگ است با این حال نشان می‌دهد که تلاش‌های ما در مهار بیماری اثربخش بوده است.

نمکی با اشاره به این مسئله که طی یک سال توان پزشکی و درمان ایران اسلامی رشد قابل توجهی داشته است گفت: ما در یک سال گذشته ۲۵۰۰ تختICU اضافه کرده‌ایم، پیش از این ۲۰ هزار نفر می‌توانستند در کل کشور از کپسول اکسیژن استفاده کنند اما این عدد را به ۶۰ هزار تن رساندیم و این افتخار بزرگی است که در دام کرونا نماندیم بلکه توسعه هم داشتیم، امسال ۱۱ هزار تخت بیمارستانی شروع به فعالیت و ۱۴۰۰ پروژه سلامت راه اندازی شد.

وی به طرح شهید حاج قاسم سلیمانی اشاره کرد و یادآور شد: طرح شهید قاسم سلیمانی با کمک بسیج و دیگر دوستان و مردم به عنوان یک طرح محله محور، طرحی خلاقانه بود که توانست محله به محله عمل کند و یاران شهید، کو به کو دفع شر کرونا را انجام دادند که یک اقدام بزرگ خلق شد و امیدواریم بتوانیم سرفراز بمانیم.

نمکی تاکید کرد: به نظر می‌رسد با خیز جدید این بیماری رو به رو هستیم، اگر دیر بجنبیم و اگر لحظه‌ای درنگ کنیم همه بافته‌ها پنبه می‌شود و دستاوردمان فدای ساده انگاری می‌شود؛ هر چه رعایت‌ها کم شود تجمع بیماری بیشتر می‌شود به همین دلیل از استاندار تقاضا می‌کنم در رعایت و اعمال پروتکل به شدت سخت گیری کنند. در اپیدمی باید سعی شود مردم زنده بمانند، طولانی شدن دوره اپیدمی ضربه زن‌تر است، رسالت ما کوتاه کردن طول اپیدمی است.

این مسئول مطرح کرد: اسفند ماه سختی در پیش داریم و اگر محکم نه‌ایستاده و ستون رعایت را محکم نگیریم به شدت ضربه می‌خوریم، بنده اعلام خطر می‌کنم و باید به شدت مراقبت کرد.

وی ادامه داد: جلسات مشترک البرز، قزوین، زنجان و تهران باید هر چه زودتر در خصوص ویروس جهش یافته برگزار شود تا اولین پیک از هر جا که شروع شد لحظه‌ای درنگ نکنیم.

مقام عالی دولت در وزارت بهداشت و درمان تصریح کرد: اطلاع رسانی گسترده، افزایش تست بیماری، تجهیز مراکز سرپایی باید در دستور کار قرار بگیرد، فراموش نکنیم راهی که در ویروس قبلی ۲ هفته طول می‌کشید در این ویروس ۷۲ ساعته طی می‌شود.

نمکی به چرخه ورود واکسن به کشور اشاره کرد و گفت: موضوع واکسن از اسفند گذشته مورد بررسی ما بوده است و امروز مجموعه‌ها برکت، رازی و پاستور با پیشرفت‌ها چشم گیری در این عرصه فعالیت می‌کنند و انشا الله تا ۳ ماه دیگر از بزرگ‌ترین واکسن سازهای دنیا شده و به همه جا صادر می‌کنیم.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی تبیین کرد: واکسن‌هایی که امروز به کشور وارد می‌شوند در کل دنیا بالاترین میزان اثر بخشی را دارند و ما به هیچ عنوان واکسن‌هایی با کیفیت‌های پایین‌تر را وارد چرخه واکسیناسیون نمی‌کنیم.

وی عنوان کرد: بسیاری از هجمه‌های ناجوانمردانه علیه این اقدام ما رخ داد و شخص من برای پاسخگویی برای همه این هجمه‌ها فرزندم را به عنوان اولین دریافت کننده واکسن مشخص کردم تا اعتماد سازی شکل بگیرد.

وی در پایان یادآور شد: تا پیش از عید گروه‌های آسیب پذیر واکسینه می‌شوند و طبق سند واکسیناسیون که در وزارت بهداشت تبیین شده واکسیناسیون به صورت عادلانه با در اولویت قرار گرفتن گروه‌های تعریف شده انجام می‌پذیرد و تا ۳ ماه دیگر ۷۰ درصد از افراد وصل کننده حلقه ابتلاء واکسینه می‌شوند.