کد خبر : 1230
تاریخ انتشار : پنجشنبه 25 شهریور 1400 - 17:44

نشست مدیران وزارت کار با تشکل‌های کارگری و کارفرمایی خراسان جنوبی

نشست مدیران وزارت کار با تشکل‌های کارگری و کارفرمایی خراسان جنوبی

  در راستای سفر رئیس جمهوری به خراسان جنوبی و دستور وزیر تعاون، هیئتی به ریاست حاتم شاکرمی، معاون روابط کار این وزارت به شهرستان طبس سفر کرد. به گزارش پلان نیوز به نقل از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در راستای سفر رئیس جمهور به شهرستان طبس و دستور ویژه وزیر تعاون، کار

 

نشست مدیران وزارت کار با تشکل‌های کارگری و کارفرمایی خراسان جنوبی

در راستای سفر رئیس جمهوری به خراسان جنوبی و دستور وزیر تعاون، هیئتی به ریاست حاتم شاکرمی، معاون روابط کار این وزارت به شهرستان طبس سفر کرد.

به گزارش پلان نیوز به نقل از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در راستای سفر رئیس جمهور به شهرستان طبس و دستور ویژه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، هیئتی به ریاست حاتم شاکرمی، معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و متشکل از مدیرکل روابط کار و جبران خدمت و مدیرکل بازرسی کار به شهرستان طبس سفر کرد.

در این سفر مدیران کل حوزه معاونت نشست‌های تخصصی با تشکل‌های کارگری، کارفرمایی و بازرسی این شهرستان برگزار و موضوعات مختلف مربوط به این حوزه را بررسی کردند.

مدیرکل روابط کار و جبران خدمت: عدم تجمعات کارگری خراسان جنوبی نشان دهنده نشاط و پویایی در استان است

مدیرکل روابط کار و جبران خدمت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: عملکرد ۴۰ درصدی آرا سازشی و عدم تجمعات کارگری در استان خراسان جنوبی نشان دهنده نشاط و پویایی است.

کوروش یزدان در نشست تخصصی و هم اندیشی منتخبین اعضای مراجع حل اختلاف و کارشناسان روابط کار مرکز استان خراسان جنوبی که با حضور شرکای اجتماعی برگزار شد، ضمن تاکید بر ترویج فرهنگ سازش در مراجع حل اختلاف افزود: ترویج این فرهنگ علاوه بر اعتقاد مراجع حل اختلاف به اثرات مطلوب آن باعث رزق و روزی حلال نیز خواهد شد.

یزدان در پاسخ به مباحث مطروحه توسط اعضای جلسه به لزوم توجه به موضوع سازش مستقیم که در ماده ۱۵۷ قانون کار به صراحت آمده، نقش تشکل‌ها، انجمن‌های صنفی، نمایندگان کارگران و کارفرمایان را مهم دانست و خاطرنشان کرد: در صورت انجام درست این رسالت توسط تشکل‌ها خروجی مطلوبی خواهد داشت.

مدیرکل روابط کار و جبران خدمت تصریح کرد: همچنین رعایت مقررات و حفظ کرامت انسانی توسط شعب سازمان‌های حمایتی مثل تأمین اجتماعی در پرداخت و توجه ویژه به کارگران بیکار شده باعث رفع بسیاری از مشکلات و اختلافات فی مابین ایشان و کارفرما می‌شود.

یزدان در این نشست ۴ ساعته، ضمن تشریح دستورالعمل جدید تعیین صلاحیت و رتبه بندی و عملکرد سامانه جامع روابط کار بر احصاء نقاط ضعف و قوت سیستم و تلاش برای تقویت و رفع آن بر اهتمام حوزه کاری به ارتقای مستمر آن تاکید کرد.

در نشست تخصصی بازرسان کار استان خراسان جنوبی راهبردهای کلان حوزه بازرسی کار تشریح شد

علی مظفری، مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در نشست تخصصی بازرسان کار استان خراسان جنوبی که با حضور اشرفی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی در بیرجند برگزار شد، با تقدیر از زحمات بازرسان کار آن استان که به رغم همه محدودیت‌ها با تلاش حداکثری زمینه صیانت از نیروی کار استان را بر عهده دارند؛ به تشریح راهبردهای کلان حوزه بازرسی کار کشور پرداخت و به پرسش‌های مطروحه از سوی بازرسان کار پاسخ داد.

دبیر شورای عالی حفاظت فنی همچنین از برنامه ابلاغ الکترونیک بازرسی کار در محل کارگاه خبر داد و گفت: با تجهیز بازرسان کار به ابزار الکترونیک ثبت نقایص مشهود از مقررات و آئین نامه‌های حفاظت فنی و ایمنی، این امکان فراهم خواهد آمد که بازرسان کار با مراجعه به محل هر کارگاه به صورت برخط ضمن ثبت و مستند سازی تصاویر نقایص مشهود، با تسریع در ابلاغ نقایص به کارفرمایان، امکان پایش آتی رفع اشکالات از سوی کارفرما را هم فراهم آورند که این اقدام تحولی مهم در بخش بازرسی کار محسوب می‌شود.

وی ابراز امیدواری کرد: تا با تسریع در تکمیل زیرسامانه بازرسی‌های ادواری بازرسی کار و تأمین تجهیزات مورد نیاز بازرسان کار شاهد عملیاتی سازی آن طرح باشیم.

مظفری، همچنین با اشاره به مجوز جذب بازرس کار در پست‌های بلاتصدی گفت: این مجوز اخذ شده و مشروط به رعایت سقف نیروهای قراردادی اداره کل استان است؛ ضمن اینکه برنامه ریزی به منظور تأمین خودروی واحدهای اجرایی با رویکرد تخصیص خودرو با درج نشان بازرسی کار برای کاربری صرف در ادارات بازرسی کار از معاونت منابع وزارتخانه درخواست شده و امید است که با دستور مساعد وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی این مهم محقق شود.

وی افزود: با تکمیل زیرسامانه‌های تخصصی حوزه بازرسی کار از جمله زیر سامانه مشاغل سخت و زیان‌آور که طی آن سوابق بیمه‌ای متقاضیان با همکاری سازمان تأمین اجتماعی در آن بارگذاری خواهد شد، این امکان فراهم‌خواهد شد که روند رسیدگی به درخواست متقاضیان تسریع و بهبود یابد.

مظفری با طرح موضوع الحاق به مقاوله نامه شماره ۸۱ سازمان بین المللی کار تحت عنوان بازرسی کار گفت: موضوع الحاق به آن مقاوله نامه در اواخر دولت دوازدهم در انتظار طرح در صحن علنی مجلس شورای اسلامی بود که همچنان در دستور کار قرار دارد و امیدوارم که به زودی ضمن تحقق این مهم، زمینه ایجاد ساختارهای توسعه‌ای در بازرسی کار کشور را فراهم آورد.

موضوعات وجود حدود ۴۰ درصد پست‌های بلاتصدی بازرسی کار در استان، روند رسیدگی به درخواست‌های کارگران در کمیته‌های کارهای سخت و زیان آور در آن استان که سهم قابل توجهی از نیروی بازرسان کار را به خود اختصاص داده است و همچنین ضرورت تقویت کمی و کیفی خودرو و سخت افزار مورد نیاز بازرسان کار از مهم‌ترین مواردی بود که در این نشست مورد بحث قرار گرفت.