پلان نیوز نوشت: بعد از سال‌ها ناکامی کیانوش عیاری در اکران فیلم‌هایش، بالاخره «ویلای ساحلی» این فیلمساز روی پرده رفت؛ فیلم طنزی که ترکیب پژمان جمشیدی و رضا عطاران است و می‌تواند تضمینی برای فروش فیلم عیاری باشد، اما باید دید کیفیت این فیلم چقدر می‌تواند مخاطب را به سالن بکشاند و این فروش طوفانی تا پایان اکران فیلم

کیانوش عیاری بعد از «خانه پدری»ٰ فیلم‌هایی که ساخت به پرده سینما نرسیدند. حتی «بیدار شو آرزو» که پیش از «خانه پدری» ساخته بود هم در اکران پرونده‌ای باز داشت و این فیلم در نهایت بعد از ۱۳ سال که از تولیدش می‌گذشت؛ در گروه هنر و تجربه اکران شد. فیلمی از زلزله بم که از نگاه تماشاگرانش تلخ بود و خود عیاری هم درباره‌اش گفت:« عذرخواهی می‌کنم چراکه این فیلم همانند زلزله تلخ است. این را به حساب اغراق نگذارید، بگذارید به حساب برخورد حسی سازندگان با این واقعه.» عیاری بعدها «کاناپه» را ساخت، فیلمی که کارگردان از اکرانش گذشت و به سمت تلویزیون رفت. در تلویزیون بعد از سریال موفق «قریب» کاری نکرده بود. او «۸۷ متر» را ساخت؛ فیلمی که مدیران سازمان هنوز هم صلاح نمی‌دانند که آن را پخش کنند و دلیلش مشخص نیست که بخاطر کیفیت پایین سریال است و یا مسائل دیگر که عنوان نشده؟

خوش‌شانس در فروش روزهای اول
عیاری فیلمساز کم‌کاری است؛ همیشه تولید فیلم و سریال‌هایش به خاطر وسواسی که دارد؛ زمان می‌برد. این فیلمساز این بار دست روی موضوع طنزی گذاشته که اتفاقا این روزها به واسطه فروش فیلم‌های کمدی، بازارش داغ داغ است. گونه‌ای که خوب می‌فروشد تا آنجا که در یک سال بیش از ۱۰ فیلم کمدی در حال تولید است. هر چند تولید «ویلای ساحلی» سال گذشته تولید شد اما این بار فیلم با کمترین فاصله به اکران رسید. اکرانی که به واسطه حضور بازیگرانی چون جمشیدی و عطاران و همچنین نام کیانوش عیاری به عنوان یک کارگردان شناخته‌شده روزهای خوب فروش را رقم زده است.

یک فیلم برنده از ۴ فیلم جدید
چهار فیلم جدید «ویلای ساحلی»، «ورود و خروج ممنوع»، «ضد» و «مسافری از گانورا» به فهرست اکران سینماها در این روزهای آخر پاییزی اضافه شدند، فیلم‌هایی که با نگاهی به موضوع و بازیگرانش پیش‌بینی موفقیت «ویلای ساحلی»‌ عادی است. در اولین روز اکران چهار فیلم جدید، فیلم عیاری توانست بیش از ۷۰ درصد گیشه را از آن خود کند. در نخستین روز اکران؛ «ویلای ساحلی» با فروش ۹۲۰۰ بلیت برای ۱۹۳ سانس اکران درآمدی معادل ۵ میلیارد و ۹۱ میلیون و ۶۲۵ هزار ریال داشت.

در سه روز اکران چه گذشت؟
چهار فیلم جدید که اکرانشان از ۱۵ آذر شروع شده؛ در مجموع با میزبانی از حدود ۶۱ هزار نفرتماشاگر، سه میلیارد و ۲۳۵ میلیون تومان بلیت فروختند. در این میان «ویلای ساحلی» با بیش از ۴۶ هزار نفر تماشاگر ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان فروش داشته.

ترافیک اکران و رقابت گیشه
هر چقدر به زمان برگزاری جشنواره فجر نزدیک می‌شویم؛ ترافیک اکران فیلم‌ها بیشتر می‌شود، فیلم‌هایی که متوالی نمایش داده شده و سازندگانش منتظر اقبال تماشاگران هستند. ۱۵ فیلم روی پرده سینماست. در حال حاضر طبق آمار ثبت شده در سامانه مدیریت فروش و اکران سینما (سمفا) تا صبح جمعه روز گذشته ( ۱۷ آذرماه)، فروش کل سینمای ایران به ۸۰۰ میلیارد تومان نزدیک شده و ۱۸ میلیون و ۷۶۷ نفر نیز تاکنون تماشاگر فیلم‌های اکران شده در سینماها بوده‌اند.

این فروش ادامه دارد؟
این روزها صحبت از فیلم جدید عیاری است؛ کسانی که علاقمند به سینمای این فیلمساز هستند، قرار است با رفتن به سینما یک فیلم نه خیلی کمدی و نه خیلی جدی تماشا کنند. اما در این میان نظرات خیلی ضد و نقیض است. خیلی‌ها «ویلای ساحلی» را متناسب با سینمای عیاری نمی‌دانند و برخی نیز معتقدند این فیلم آنقدرها هم که منتظرش بودن؛ قابل تعریف و تمجید نیست.. با این حال کیانوش عیاری فیلمساز بزرگی است که اگر فیلم های قبلی‌اش اکران می‌شد نیازی نبود که «ویلای ساحلی» را بسازد.