کد خبر : 923
تاریخ انتشار : دوشنبه 2 فروردین 1400 - 6:53

بهترین فیلم‌های سال ۲۰۲۰ از نگاه کارشناسان در سال همه گیری ویروس کرونا

بهترین فیلم‌های سال ۲۰۲۰ از نگاه کارشناسان در سال همه گیری ویروس کرونا

در سال همه‌گیری کرونا سینما هم مثل سابق نبود و خیلی از فیلم‌ها طبق برنامه روی پرده نرفتند، اما در همین بازار سوت‌ و کور هم آثار درخشانی به سینما عرضه شدند. فرزاد مظفری: کمتر کسی فکرش را می‌کرد که سال ۲۰۲۰ چنین سیاه و دشوار باشد. در سال شیوع کرونای جدید سینما هم حال

در سال همه‌گیری کرونا سینما هم مثل سابق نبود و خیلی از فیلم‌ها طبق برنامه روی پرده نرفتند، اما در همین بازار سوت‌ و کور هم آثار درخشانی به سینما عرضه شدند.

فرزاد مظفری: کمتر کسی فکرش را می‌کرد که سال ۲۰۲۰ چنین سیاه و دشوار باشد. در سال شیوع کرونای جدید سینما هم حال روز خوشی نداشت. خیلی از تولیدات متوقف شد و خیلی از فیلم‌های تولیدشده رنگ پرده را ندیدند.

در چنین شرایطی انتخاب بهترین فیلم‌های سال نباید کار سختی باشد. تعداد فیلم‌های جدیدی که در سینما و جشنواره‌ها روی پرده رفته‌اند و حتی آن‌هایی که در سرویس‌هایی چون نتفلیکس اکران آنلاین شده‌اند، به اندازه‌ای کم است که به راحتی می‌توان میانشان داوری کرد و بهترین را برگزید.

در آخرین ماه از سال ۲۰۲۰ سری به نشریه‌های معتبر سینمایی زدیم تا نظر کارشناسان امر را درباره بهترین‌های ۲۰۲۰ بدانیم.

 پیتر دی‌بروگ و یک خورشید

پیتر دی‌بروگ منتقد فیلم ارشد نشریه ورایتی در انتخاب‌های خود مکان نخست را به فیلمی از سینمای آسیا اختصاص داده است. به باور او فیلم «یک خورشید» از سینمای تایوان بهترین فیلم سال لقب می‌گیرد.

«یک خورشید» به کارگردانی چانگ مونگ‌هونگ در اسکار آسیایی‌ها هم خوش‌ درخشید و برنده شش جایزه شد. این فیلم در نتفلیکس عرضه می‌شود و از طرف تایوان برای اسکار رقابت می‌کند.

دی‌بروگ در ادامه فیلم «سن فرانسیس»‌ را قرار داده است. فیلمی غیرهالیوودی و محصول سینمای مستقل آمریکا که در جشنواره فیلم جنوب‌ از جنوب‌غربی روی پرده رفت و مورد توجه قرار گرفت.  این فیلم به کارگردانی الکس تامسون در ماه مارس درست پیش از بسته شدن سینماهای آمریکا به دلیل شیوع کرونا اکران کوتاهی داشت.

انیمیشن «روح»

سومین فیلم در فهرست بهترین‌های ورایتی انیمیشن «روح» اثر جدیدی از پیت داکتر در استودیوی پیکسار است. داکتر را با انیمیشن «درون و بیرون» و ایده‌های خلاقانه درباره آنچه در ذهن دخترکی نوجوان می‌گذرد، به خوبی می‌شناسیم. انیمیشن «روح‌» نیز در ادامه همان ایده‌ها ساخته شده است و از دو هفته دیگر در سرویس استریم ویدئوی دیزنی در دسترس قرار خواهد گرفت.

نژادپرستی پلیس و دادگاهی تاریخی

اوون گیلبرمن دیگر سینمایی‌نویس سرشناس ورایتی درباره بهترین‌های سینمای ۲۰۲۰ نظر دیگری دارد. او در فهرستی که تهیه‌ کرده است، فیلم «مانگرو» ساخته استیو مک‌کویین را بهترین فیلم سال نامیده است. مک‌کویین، کارگردان فیلم «۱۲ سال بردگی» در فیلم جدیدش به ماجرای پرونده‌ رستوران «مانگرو» در لندن و دادگاه گروه «مانگرو ناین» می‌پردازد. موضوع نژادپرستی پلیس که پس از مرگ جرج فلوید جنبشی عظیم در پی داشت، موضوع اصلی این فیلم است. منتقدان سینما فیلم «مانگرو» را با فیلم «دادگاه هفت شیکاگویی» مقایسه می‌کنند و البته بسیاری چون پیتر بردشاو و اوون گیلبرمن حکم به برتری «مانگرو» می‌دهند. این فیلم بخشی از مجموعه «تبر کوچک» است.

فیلم «متاسفیم که جا ماندی» اثر جدید کن لوچ را در رتبه دوم بهترین فیلم سال قرار گرفته است. فیلم جدید کن لوچ قرار بود در جشنواره فیلم کن روی پرده برود که همه‌گیری کرونا مانع از آن شد. گیلبرمن در توصیف فیلم کن لوچ را «هیچکاک چپ‌های پیشرو» می‌نامد و توصیه می‌کند که حتما به تماشای فیلم پر از تعلیقش بنشینیم.

جایگاه سوم هم فیلمساز نامدار دیگری تعلق دارد. دیوید فینچر امسال با فیلم «مانک» به سینما آمده است. فینچر خالق شاهکارهایی چون «باشگاه مشت‌زنی»، «زودیاک» و «هفت» در درامی سیاه‌وسفید زندگی هرمن جی‌.منکویتس فیلمنامه‌نویس و ماجرای نوشتن فیلمنامه «همشهری کین» را روایت می‌کند. گیلبرمن می‌گوید که فیلم را دو بار دیده و با خوشحالی بار دیگر به تماشای آن خواهد نشست. این منتقد سینما بیش از هر چیز در این فیلم شیفته بازی درخشان گری اولدمن شده است.

متاکریتیک و سرزمین بی‌خانمان‌ها

از معتبرترین مکان‌هایی که می‌توان در آن برایند نظرات منتقدان را پیدا کرد، متاکریتیک‌ است. این پایگاه اینترنتی بر اساس نقدها و امتیازهایی که منتقدان سینما در سراسر جهان به فیلم‌ها داده‌اند، بهترین‌های ۲۰۲۰ را رده‌بندی کرده است.

فرانسیس مک‌دورمند در «سرزمین بی‌خانمان‌ها»

در فهرست بهترین‌ها فیلم «سرزمین‌ بی‌خانمان‌ها» جایگاه نخست و بالاترین امتیاز را دارد. فیلمی به کارگردانی کلوئی ژائو که در جشنواره فیلم ونیز نمایش داده شد و در نهایت شیر طلایی جشنواره را از آن خود کرد. این فیلم با بازی فرانسیس مک‌دورمند در ادامه به جشنواره تورنتو رفت و آن‌جا هم خوش درخشید. در فصل جوایز سینمایی از «سرزمین بی‌خانمان‌ها» به عنوان شانس اصلی اسکار نام می‌برند.

جایگاه دومین بهترین‌های متاکریتیک به فیلم «کالکتیو» می‌رسید. فیلمی مستند از الکساندر نانائو که پیتر بردشا منتقد گاردین با دادن ۵ ستاره کامل تحسینش کرده است. نماینده رومانی در نودوسومین دوره اسکار در جشنواره‌های ونیز، تورنتو و ساندنس روی پرده رفت.

فیلم «راک عشاق» سومین اثر در فهرست متاکریتیک است. این فیلم به عنوان یکی از آثار مجموعه «تبر کوچک» به کارگردانی استیو مک‌کویین، در جشنواره فیلم نیویورک نمایش داده شد.

استفانی زاکارک در «تایم»

در فهرستی که استفانی زاکارک منتقد سرشناس تام منتشر کرد، «اولین گاو» بهترین فیلم سال است. «اولین گاو» به کارگردانی کلی ریکارد در جشنواره تلوراید رونمایی شد و پس از آن به برلین رفت تا پس از نمایش‌های جشنواره‌ای از ماه مارس در آمریکا روی پرده برود. این فیلم هم قربانی همه‌گیری کرونا شد و مدتی طولانی روی پرده نماند و گیشه ۱۰۰ هزار دلاری گواه این حقیقت است.

مستند «کالکتیو»

زاکارک هم مانند متاکریتیک رتبه دوم را به «کالکتیو» داده است. داستان روزنامه‌نگارانی که پرده از فساد برمی‌دارند، در ژانر مستند هیجان فیلمی تریلر را در دل دارد. به گفته منتقد تایم مستند «کالکتیو» اثری کمیاب در ژانر مستند و گواهی بر قدرت و ضرورت وجود روزنامه‌نگاری تحقیقی است.

در جایگاه سوم فهرست بهترین‌ها، فیلم «دادگاه هفت شیکاگویی» قرار دارد. آرون سورکین در این فیلم ماجرایی تاریخی را به تصویر می‌کشد که در عین سرگرم‌کننده بودن، آینه‌ای از رویدادهای اکنون است.

«اولین گاو» و «سرزمین بی‌خانمان‌ها»

در فهرست‌هایی که جیک کویل و لیندسی بار، منتقدان آسوشیتدپرس از بهترین‌های سینمای ۲۰۲۰ منتشر کرده‌اند، «اولین گاو» و «سرزمین‌ بی‌خانمان‌ها» جایگاه برتر را به خود اختصاص داده‌اند.

جیک کویل «اولین گاو» ساخته کلی ریکارد را بهترین فیلم سال می‌داند. او در رده‌های بعدی، مجموعه «تبر کوچک» از استیو مک‌کویین و «منک» اثر دیوید فینچر را قرار داده است.

لیندسی بار اما عقیده دارد که «سرزمین بی‌خانمان‌ها» اثر کلوئی ژائو بهترین فیلم سال است. این منتقد در رده‌های دوم و سوم به ترتیب فیلم‌های «کجیلیونر» و «راک عشاق» را قرار داده است. «کجیلیونر» فیلمی جنایی در سبک کمدی به کارگردانی میراندا جولی است که نخستین بار در جشنواره ساندنس روی پرده رفت.

جای خالی فیلم جدید نولان

می‌توان «تنت»، فیلم جدید کریستوفر نولان را پرسروصداترین و مهم‌ترین فیلم سال ۲۰۲۰ نامید. این فیلم در حالی در سال ۲۰۲۰ روی پرده رفت که اغلب تولیدات گران هالیوود در سال همه‌گیری قید اکران را زدند.

فیلم جدید نولان اگر چه با معیارهای سال ۲۰۲۰ فروش قابل‌قبولی داشت اما در اغلب فهرست‌هایی که از بهترین‌ فیلم‌های سال ۲۰۲۰ منتشر می‌شود، جایی نداشت.