کد خبر : 1538
تاریخ انتشار : چهارشنبه 13 بهمن 1400 - 6:01

۱۰‌ بازیگر سینمای ایران که تهیه‌کننده شدند

۱۰‌ بازیگر سینمای ایران که تهیه‌کننده شدند

یکی‌ از اصلی‌ترین دلایل ورود بازیگران سینما به سمت و سوی تهیه‌کنندگی فیلم، خلق فضای دلخواهی است که در عالم بازیگری، دسترسی چندانی به آن ندارند. به گزارش پلان نیوز به نقل از ایرنا، سندروم‌ ورود بازیگران‌ به عرصه تهیه‌کنندگی در این سال‌ها با شدت بیشتری به راه خود ادامه داده و میل به جمع

یکی‌ از اصلی‌ترین دلایل ورود بازیگران سینما به سمت و سوی تهیه‌کنندگی فیلم، خلق فضای دلخواهی است که در عالم بازیگری، دسترسی چندانی به آن ندارند.

سینما

به گزارش پلان نیوز به نقل از ایرنا، سندروم‌ ورود بازیگران‌ به عرصه تهیه‌کنندگی در این سال‌ها با شدت بیشتری به راه خود ادامه داده و میل به جمع کردن‌ یک‌ پروژه، همان عنصری است که بسیاری از هنرمندان را به سمت تهیه‌کنندگی سوق داد.

یکی‌ از اصلی‌ ترین دلایلی که بازیگران را به این سمت و سو می کشاند، خلق فضای دلخواهی است که در عالم بازیگری، دسترسی چندانی به آن ندارند. این بازیگران، همواره مجبور به انتخاب از میان فیلمنامه هایی هستند که به آنها پیشنهاد می شود حال آن که در مقام تهیه کننده، آنها می توانند به سفارش فیلمنامه پرداخته و آرمان خواهی خود را در فیلمنامه ای که به آن علاقمند هستند، جستجو کنند.

به همین دلیل است که کارنامه بازیگری این چهره ها از تفاوت های بسیاری با تولیدات آنها در مقام تهیه‌کننده برخوردار است.

بسیاری از این چهره ها در کارنامه بازیگری خود، تجربیات بسیاری در گونه کمدی و آثار تجاری دارند اما در شکل تولید، بیشتر به سمت درام های اجتماعی صریح تمایل دارند.

بهرام رادان

بهرام رادان این روزها علفزار را در جشنواره و گربه سیاه را در اکران عمومی دارد. ۲ فیلم منتقد هنجارهای روز که با شاکله کاری رادان در حوزه بازیگری، فاصله بسیاری دارد.

۱۰‌ بازیگر سینمای ایران که تهیه‌کننده شدند

نیکی کریمی

نیکی کریمی دیگر بازیگری است که در هفت سال گذشته، تهیه کنندگی سه درام جدی شیفت شب، آذر و آتابای را بر عهده داشت. سه درام زنانه ای که به آسیب شناسی مربوط به زنان در جامعه پرداخته و تفاوت های بسیاری با مجموعه بازی های کریمی در درام ها و آثار تجاری وی دارد.

۱۰‌ بازیگر سینمای ایران که تهیه‌کننده شدند

شهاب حسینی

شهاب حسینی اگرچه در کارنامه خود علاقه چندانی به حضور در آثار کمدی یا سینمای تجاری نداشت اما در سابقه محدود تهیه کنندگی به درام های تلخ اجتماعی و ژانر مهجوری چون وحشت ورود کرده و تولیداتی را در دست گرفته که جای خالی آنها در کارنامه بازیگری اش به خوبی احساس می شود.

۱۰‌ بازیگر سینمای ایران که تهیه‌کننده شدند

پرویز پرستویی

پرویز پرستویی از زمستان ۹۳ تا پاییز ۹۴، ۲ فیلم را به تولید رساند؛ دو و شب، بیرون. آثاری تجربی که پرستویی در هر دو اثر بازی کرد. حال آن که جای خالی آثار تجربی در کارنامه پربار بازیگری این‌ چهره اصلا دیده نمی شود.

۱۰‌ بازیگر سینمای ایران که تهیه‌کننده شدند

مهتاب کرامتی

مهتاب کرامتی در سه سال اخیر، تهیه‌کنندگی فیلم بلند اورکا، مستند تجربی صفر تا سکو و فیلم کوتاه ورای سکوت را تجربه کرده است. سه فیلم زنانه ای که نخ تسبیح آنها، صراحت نقد برخورد با زنان در جامعه روز است. آثاری که کرامتی در فیلم های اخیر خود، علاقه بیشتری به بازی در این حوزه از خود نشان داده است.

۱۰‌ بازیگر سینمای ایران که تهیه‌کننده شدند

پیمان معادی

پیمان معادی که قبل از بازیگری، فیلمنامه‌نویس بود، پس از درخشش در حوزه بازی و در نیمه دوم دهه ۹۰، تجربه تهیه‌کنندگی ۲ فیلم بمب؛ یک‌ عاشقانه و ناگهان درخت را در کارنامه دارد. بمب؛ یک عاشقانه، فیلم مستقل اوست که تهیه کنندگی، تکمیل کننده پازل بازی، کارگردانی و فیلمنامه‌نویسی او در این اثر است. معادی در فیلم عاشقانه صفی یزدانیان هم تهیه کنندگی کاری را پذیرفت که مشابه چندانی در کارنامه بازیگری اش ندارد.

۱۰‌ بازیگر سینمای ایران که تهیه‌کننده شدند

علیرضا شجاع‌نوری

علیرضا شجاع نوری اگرچه کار خود را با بازیگری آغاز کرد اما چند سال پس از شروع فعالیت حرفه ای اش، وارد مقوله تهیه‌کنندگی شد و تا به امروز حدود ۲۰ فیلم بلند و مستند را تولید کرده است. از جمله آخرین ساخته شجاع نوری می توان به بنفشه آفریقایی و شب اول هجده سالگی اشاره کرد. آثار مستقلی که برخلاف کارنامه بازیگری این چهره، کمتر نشانه ای از حضور نهادها و ارگان‌های مختلف دیده می شود.

۱۰‌ بازیگر سینمای ایران که تهیه‌کننده شدند

مانی حقیقی

مانی حقیقی را بیشتر به عنوان بازیگر و کارگردان به یاد داریم اما این چهره تاکنون تهیه کنندگی سه فیلم خود یعنی پذیرایی ساده، اژدها وارد می شود و خوک را به عهده داشت. سه فیلمِ کاملاً شخصی حقیقی که شاید اگر خود، تهیه کنندگی این آثار را بر عهده نمی گرفت، روند تولید این‌ آثار با این سرعت طی نمی‌شد.

۱۰‌ بازیگر سینمای ایران که تهیه‌کننده شدند

محمدرضا شریفی‌نیا

محمدرضا شریفی نیا هم در کارنامه خود، ۲ فیلم در مقام‌ تهیه کننده دارد؛ قصه عشق پدرم و عروس خیابان فرشته. شریفی‌نیا بارها اذعان کرده که در میان حوزه های مختلف فیلمسازی، به جمع کردن یک پروژه بیش از هر بخش دیگری علاقه‌مند است.

۱۰‌ بازیگر سینمای ایران که تهیه‌کننده شدند

رامبد جوان

رامبد جوان در کنار مشغله های فراوان یک دهه اخیر خود، تجربه تولید ۲ فیلم‌ را در کارنامه دارد: نگار و طلا. ۲ فیلم در حوزه مصائب جوانان که نمونه های مشابه چندانی در کارنامه بازیگری این‌ چهره سرشناس ندارند.

۱۰‌ بازیگر سینمای ایران که تهیه‌کننده شدند

چهلمین جشنواره فیلم فجر با حضور ۲۲  فیلم در بخش «سودای سیمرغ»، ۱۰ فیلم در بخش «فیلم کوتاه» و هشت فیلم در بخش «مستند» از ۱۱ تا ۲۲ بهمن به دبیری مسعود نقاش‌زاده در برج میلاد به عنوان خانه جشنواره برگزار می‌شود. فیلم‌های این دوره از جشنواره در سینماهای ۳۱ استان در سراسر کشور اکران خواهد شد.

چراغ جشنواره فیلم فجر در روز نخست با ۲ فیلم بیرو و مرد بازنده روشن شد و در روز دوم نیز فیلم های علفزار و شادروان به نمایش درآمدند. امروز چهارشنبه ۱۳ بهمن و در سومین روز از جشنواره، ۲ فیلم برف آخر و لایه‌های دروغ به نمایش درمی‌آیند.

برچسب ها :

ناموجود