کد خبر : 782
تاریخ انتشار : سه شنبه 28 بهمن 1399 - 11:25

محمد جواد ظریف : ایران از دولت ژاپن انتظار دارد که به‌ویژه در زمینه اجرای قوانین بین‌المللی، «مانند یک دوست» رفتار کند

محمد جواد ظریف : ایران از دولت ژاپن انتظار دارد که به‌ویژه در زمینه اجرای قوانین بین‌المللی، «مانند یک دوست» رفتار کند

پلان نیوز : محمدجواد ظریف روز یکشنبه ۲۶ بهمن در گفت‌وگو با خبرگزاری ژاپنی کیودو، تاکید کرد ایران از دولت ژاپن انتظار دارد که به‌ویژه در زمینه اجرای قوانین بین‌المللی، «مانند یک دوست» رفتار کند. وزیر خارجه ایران افزود: «از آن‌جا که دولت آمریکا ناقض قوانین بین‌المللی است، بهترین نقشی که ژاپن می‌تواند ایفا کند

پلان نیوز : محمدجواد ظریف روز یکشنبه ۲۶ بهمن در گفت‌وگو با خبرگزاری ژاپنی کیودو، تاکید کرد ایران از دولت ژاپن انتظار دارد که به‌ویژه در زمینه اجرای قوانین بین‌المللی، «مانند یک دوست» رفتار کند.

وزیر خارجه ایران افزود: «از آن‌جا که دولت آمریکا ناقض قوانین بین‌المللی است، بهترین نقشی که ژاپن می‌تواند ایفا کند این است که به آمریکایی‌ها نشان بدهد ژاپن تصمیم‌های غیرقانونی واشینگتن را اجرا نخواهد کرد».

به گزارش خبرگزاری کیودو، ظریف به طور مشخص از ژاپن خواسته است دارایی‌های ایران را که به دلیل تحریم‌های آمریکا در بانک‌های ژاپنی مسدود شده‌اند، آزاد کند.

به گفته او، مجموع دارایی‌های مسدود شده ایران در ژاپن و کره جنوبی حدود ۱۰ میلیارد دلار است.

وزیر خارجه ایران همچنین اظهار داشت که این مبالغ را می‌توان برای تامین هزینه خرید مواد غذایی و دارو، از جمله واکسن کرونا صرف کرد.

در مورد نقش اروپا، ظریف تاکید کرد که جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، باید روند و زمان‌بندی بازگشت به اجرای تمامی تعهدات را تنظیم کند.

او تصریح کرد: «آقای بورل می تواند جدول زمانی را در مشورت با ایران و آمریکا مشخص کند. کاملا مشخص است که آمریکا باید گام اول را بردارد».

ظریف افزود: «وقتی واشینگتن گام‌هایش را برداشت و نتیجه آن را دیدیم، ما نیز بلافاصله گام‌های خود را برمی‌داریم. تنظیم این گام‌ها برعهده آقای بورل است».

وی هشدار داد که پنجره فرصت برای حل بن بست بزودی بسته می شود؛ زیرا ایران ۲۱ فوریه را به عنوان پایان بازرسی های هسته ای فراتر از تعهداتش در پادمان های آژانس بین المللی انرژی اتمی تعیین کرده است.

رئیس دستگاهی دیپلماسی خارجی ایران گفت: یک قانونی تصویب شده و این قانون باید اجرا شود.

ظریف افزود که با بسته شدن این پنجره، ایران اورانیوم بیشتری را غنی سازی کرده و توسعه هسته ای را بیشتر به پیش خواهد برد.