کد خبر : 239
تاریخ انتشار : چهارشنبه 12 آذر 1399 - 6:53

قالیباف:اتکای بودجه به نفت تکیه بر باد است

قالیباف:اتکای بودجه به نفت تکیه بر باد است

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: آنچه در نهایت باید به‌طور واقعی به آن توجه کنیم، عدم اتکا به نفت است که این مسئله همواره مورد تأکید مقام معظم رهبری است چرا که اتکای بودجه به نفت، شرّ مطلق و تکیه بر باد است. به گزارش پلان نیوز ، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز

قالیباف: کسری بودجه ام المصائب اقتصاد کشور است/اتکای بودجه به نفت تکیه بر باد است

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: آنچه در نهایت باید به‌طور واقعی به آن توجه کنیم، عدم اتکا به نفت است که این مسئله همواره مورد تأکید مقام معظم رهبری است چرا که اتکای بودجه به نفت، شرّ مطلق و تکیه بر باد است.

به گزارش پلان نیوز ، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (چهارشنبه ۱۲ آذر) قوه مقننه و  در نطق پیش از دستور  خود، گفت: مجلس در بررسی بودجه سال ۱۴۰۰ به‌فضل خداوند در جهت اصلاح ساختار بودجه‌نویسی با محوریت مردم‌سالاری، اقتصاد، عدالت، کوچک کردن دولت، کاهش وابستگی به نفت و توجه ویژه به طبقات پایین و متوسط جامعه و رفع تبعیض و برداشتن بار مشکلات معیشتی از روی دوش مردم حرکت خواهد داد.

وی ادامه داد: کاری که سرانجام باید در بلندمدت اتفاق بیفتد، اصلاح بودجه به‌نفع مردم است، بودجه‌ای عادلانه، مردمی و با کاهش وابستگی به نفت می‌تواند اقتصاد ما را قوی کند، ما با توجه به لایحه پیشنهادی دولت تلاش خواهیم کرد برخی محورهای اصلی اصلاح ساختار بودجه را حتی بر مبنای این پیشنهاد فعلی عملی و مقدمات اصلاح نهایی را همین امسال آغاز کنیم.

رئیس مجلس تأکید کرد: در بسته اقتصاد مردمی توجه به مشارکت مردم در اقتصاد و واگذاری دارایی‌ها به آحاد ملت، مدنظر مجلس است. امیدواریم در لایحه پیشنهادی دولت به این محورها توجه شده باشد. همراهی دولت با برخی موارد اصلی، اصلاح ساختار بودجه که مدنظر مقام معظم رهبری است، یادگارِ ماندگار و نیکی برای آیندگان به‌جای خواهد گذاشت.

قالیباف تصریح کرد: آنچه در نهایت به‌طور واقعی در بخش درآمدها باید به آن برسیم، عدم اتکای به نفت است که از موارد اصلی مورد تأکید رهبر معظم انقلاب در سال‌های اخیر است. نفت خیر و برکت است ولی اتکای به آن شر مطلق و تکیه بر باد است.

وی عنوان کرد: مجلس و دولتی که هماهنگ با یکدیگر بتوانند به‌طور عملی عدم اتکای به نفت را اجرا کنند، خدمتی بی‌نظیر به نسل‌های آینده خواهند کرد و نفت را به‌جای مصرف عمومی و مایحتاج بودجه‌ای، به بخش‌های توسعه‌ای منتقل می‌کند. امیدوارم دولت برای پیش بردن این هدف مهم و سرنوشت‌ساز اراده لازم و کافی را در مدت پیشِ‌رو به‌خرج دهد. تلاش خواهیم کرد در همین لایحه فشار کسری بودجه، به‌عنوان ام‌المصائب اقتصادی و خلق نقدینگی و تورم را کاهش دهیم، این هدف با نقش دادن بیشتر به مردم در برداشتن موانع تولید و کسب‌وکار در کشور و اصلاح ساختار بودجه، ممکن خواهد شد و ابداً این موضوع دور از ذهن نیست.

نماینده تهران در مجلس اضافه کرد: بودجه در مجلس با هدف رفع اشکالات ساختاری درخصوص ساختار بودجه و مباحث مالیاتی بررسی خواهد شد، نظارت دقیق بر متن مالی به‌ویژه در بخش مصارف و توجه به واقعی بودن و پایدار بودن منابع بودجه از دیگر موارد مدنظر مجلس خواهد بود تا برخی ریخت‌و‌پاش‌ها و بی‌نظمی‌های بودجه‌ای سروسامان بگیرد و نگرانی مردم در این مورد کاهش یابد.

قالیباف با بیان اینکه مردمی کردن اقتصاد و کوچک کردن دولت به‌نفع مردم و افزایش نقش مردم در اداره اقتصاد کشور از دیگر اولویت‌های مجلس است، تأکید کرد: با افزایش نقش مردم در اقتصاد کشور، قوی شدن تک تک مردم محقق خواهد شد و این موضوع به قوی‌تر شدن کشور منجر می‌شود. ما ایران قوی نخواهیم داشت مگر اینکه هدف ما قوی کردن مردم باشد.

وی افزود: پیش از این، مجلس بررسی بودجه شرکت‌های دولتی را که تقدیم شده است آغاز کرده  است و این نیز بخش مهمی از لایحه بودجه خواهد بود، یکی  دیگر از موارد مورد توجه ما در بررسی لایحه بودجه، توجه به اقشار ضعیف خواهد بود و تلاش می‌کنیم برخی خسارت‌هایی را که ناشی از کرونا و شرایط خاص اقتصادی به وجود آمده است جبران کنیم. مجلس بسته حمایت معیشتی را در بودجه سال آینده هم دنبال خواهد کرد و تعلل در حمایت از اقشار ضعیف را گناهی نابخشودنی در تصمیم‌گیری‌های اقتصادی می‌داند. امروز وضعیت معیشتی مردم به‌خصوص اقشار ضعیف، بسیار تحت فشار است.

رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: در وضعیت معیشتی مردم به‌خصوص اقشار ضعیف، بودجه باید آرایش حمایت از محرومترین طبقات را به خود بگیرد. بودجه‌ای که بند به بند آن با هدف حمایت از محرومان نوشته نشده باشد، تبعیض‌نامه‌ای علیه آرمان‌های جمهوری اسلامی است.

قالیباف تصریح کرد: دم زدن از عدالت اجتماعی، ادعایی شعاری و غیرواقعی است، تبعیض اژدهای هفت‌سری است که در بسیاری از بخش‌ها رسوخ پیدا کرده است و باید در تمام تصمیم‌گیری‌های خود آن را هدف قرار دهیم. مجلس مصمم به کاهش تبعیض‌های اقتصادی است؛ به همین جهت، یکپارچه‌سازی و هماهنگی‌های سیاست‌های حمایت از  موضوعات مهم، مدنظر مجلس است، ضمناً لازم است هدفمند کردن یارانه‌ها به‌گونه‌ای که عزم بیشتری در اقتصاد حاکم و بهره‌وری ارتقا یابد، مدنظر قرارگیرد.

وی تصریح کرد: انتظار ما این است که سرفصل‌هایی که به‌عنوان ساختار بودجه در جلسات منظم ۴ ماه اخیر با دولت و مجلس بر آن توافق شده بود در این لایحه مدنظر قرار گرفته باشد و امیدواریم در لایحه موجود نیز با همراهی دولت و سازمان برنامه و بودجه، موارد بیشتری از اصلاح ساختار بودجه را عملیاتی سازیم. تحقق اصلاح ساختار بودجه به‌نفع مردم، عدالت‌گستری، رفع تبعیض و کاهش فشارهای معیشتی روی دوش مردم از موارد ضروری است.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: دولت با توجه به جلساتی که طی ماه‌های گذشته برقرار شده است، این موارد را در لایحه پیشنهادی مدنظر قرار داده باشد تا منافع مردم تأمین شود، مجلس بر اصلاح ساختار بودجه مُصرّ است و اجرای واقعی آن را ضروری می‌داند. ان‌شاءالله سال ۱۴۰۰ گام اول ما در این مسیر خواهد بود.