کد خبر : 2443
تاریخ انتشار : شنبه 13 اسفند 1401 - 19:22

شهردار جدید رشت انتخاب شد

شهردار جدید رشت انتخاب شد

رشت – پلان نیوز – اعضای شورای اسلامی رشت عصر امروز شنبه در جلسه ای چهار ساعته در صحن شورا رحیم شوقی را با ۱۰ رای به عنوان شهردار جدید این شهر انتخاب کردند. انتخاب رحیم شوقی با اکثریت آرا در حالی انجام شد که مجتبی خدمت بین دانا، رضا طاهری و حسین مرادی از

اعضای شورای اسلامی رشت پس از ارائه برنامه های دو نامزد تصدی شهرداری رشت پس از نیم ساعت نشست غیرعلنی، در صحن شورا حضور یافتند و با حضور خبرنگاران شهردار منتخب خود را انتخاب و معرفی کردند.

رحیم شوقی از کارمندان استانداری گیلان، سابقه مدیرکل فنی استانداری گیلان، عضویت در کمیسیون های تخصصی و معاون فنی و عمرانی منطقه آزاد بندرانزلی را دارد.

شهردار منتخب شورای اسلامی رشت باید به وزارت کشور معرفی و مراحل تایید و صدور حکم وی صادر شود.

شورای اسلامی رشت ۱۱ عضو دارد که جلسه انتخاب شهردار امروز با حضور ۱۰ نفر برگزار شد.

پیش از این، ۲۲ نفر از جمع ۴۴ داوطلب تصدی شهرداری رشت دارای شرایط “برخورداری از حداقل ۹ سال سابقه مدیریت میانی”، برنامه‌های خود را برای مجموعه شهرداری و شهر در جلساتی با حضور اعضای شورای اسلامی ارائه دادند که در نهایت چهار نفر به عنوان گزینه‌ نهایی معرفی شدند که این تعداد نیز بار دیگر برنامه های خود را برای کسب آرای اعضای شورا ارائه دادند.

شهرداری رشت از هفدهم آذرماه امسال با سرپرست اداره می‌ شود، یوسف یزدانی از آن تاریخ با انتخاب ۹ رای اعضای شورا سرپرستی شهرداری رشت را بر عهده گرفت.

سید امیرحسین علوی آخرین شهردار رشت، هفتم مهرماه پارسال در جلسه علنی شورا با ٩ رای اعضا و با تعریف و تمجید تعدادی از اعضای شورای اسلامی این شهر که “پس از مدتی از مخالفان وی شدند” انتخاب شد و تقریبا بعد از یک ماه یعنی پنجم آبان با دریافت حکم از سوی وزارت کشور رسما کلیدار شهرداری رشت شد، اما در کمتر از سه ماه موضوع طرح سوال و استیضاح از او آغاز شد که در چند مرحله توانست اکثریت اعضای شورای اسلامی را قانع کند.

آخرین استیضاح شهردار رشت هشتم تیرماه امسال پس از چندین روز کشمکش و لغو جلسه در دقایق پایانی جلسه به دلیل عدم ارسال صورتجلسه شورا به فرمانداری با توجه به اینکه تمامی مصوبات شورا طبق قانون باید به کمیته تطبیق فرمانداری رشت ارسال و تایید شود و حاشیه‌های دیگر بالاخره در ۱۸ تیرماه برگزار و با اکثریت آرا برکنار شد و بلافاصله مجتبی خدمت بین دانا از کارکنان شهرداری با ٩ رای به عنوان سرپرست معرفی شد.

در همان ایام چهار عضو شورا طی نامه‌ای به فرماندار، اعتراض خود را به روند رای گیری شورا اعلام کردند، البته در همان جلسه نیز یک عضو شورای اسلامی رشت از موافقان شهردار نسبت به نتیجه رای‌گیری اعتراض کرده بود اما راه به جایی نبرد نکته قابل تامل اینکه قبل از رای گیری پیش بینی می‌شد که حداقل چهار عضو شورا حامی قطعی شهردار رشت هستند به این ترتیب نتیجه رای گیری با شوک اعضای موافق مواجه شده بود. “در جلسه هشت رای به قانع نشدن پاسخ های شهردار و سه رای مبنی بر قانع شدن از جواب ها اعلام شده بود.

این موضوع پس از چند روز سر و صدا در فضای مجازی و رسانه های محلی، به حاشیه رفت و پس از مدتی حکم رییس شعبه ۴۵ دیوان عدالت اداری در تاریخ ۲۱ شهریور امسال بار دیگر شوک عجیبی را در شورای اسلامی، مجموعه شهرداری و شهروندان رشت ایجاد کرد، ” رییس شعبه ۴۵ دیوان عدالت اداری حکم خود را مبنی بر توقف مصوبه شورا در رابطه با عزل شهردار رشت اعلام و عنوان کرد که تا تعیین تکلیف نهایی و صدور رای قطعی امیرحسین علوی سکان مدیریت شهری رشت را یکبار دیگر بر عهده بگیرد به این ترتیب علوی بار دیگر راهی شهرداری رشت شده بود اما بار دیگر پس از مدتی با رای نهایی دیوان عدالت اداری، شهردار رشت از سمت خود برکنار شد.

رشت دارای حدود ۷۰۰ هزار نفر جمعیت ثابت و یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت شناور است.

 

برچسب ها :