کد خبر : 325
تاریخ انتشار : چهارشنبه 19 آذر 1399 - 20:12

سه فیلم ایرانی در رقابت جوایز گلدن گلوب

سه فیلم ایرانی در رقابت جوایز گلدن گلوب

  فیلم ایرانی در رقابت جوایز گلدن گلوب ۳ فیلم ایرانی در رقابت جوایز گلدن گلوب سینمای ایران امسال با سه فیلم در شاخه بهترین فیلم خارجی زبان هفتاد و هشتمین دوره جوایز سینمایی گلدن گلوب رقابت خواهد کرد. به گزارش پلان نیوز ، انجمن مطبوعات خارجی هالیوود فهرست فیلم های ارسالی از سوی کشورها

فیلم ایرانی در رقابت جوایز گلدن گلوب

فیلم ایرانی در رقابت جوایز گلدن گلوب ۳ فیلم ایرانی در رقابت جوایز گلدن گلوب سینمای ایران امسال با سه فیلم در شاخه بهترین فیلم خارجی زبان هفتاد و هشتمین دوره جوایز سینمایی گلدن گلوب رقابت خواهد کرد.

به گزارش پلان نیوز ، انجمن مطبوعات خارجی هالیوود فهرست فیلم های ارسالی از سوی کشورها برای شرکت در شاخه بهترین فیلم خارجی زبان هفتاد و هشتمین دوره این جوایز سینمایی را اعلام کرد و سینمای ایران با سه فیلم «خورشید» ساخته مجید مجیدی، «دشت خاموش» از احمد بهرامی و «آن شب» به کارگردانی کوروش اهری در این جوایز حاضر خواهد بود.

آثار سینمایی برای واجد شرایط شناخته شدن برای رقابت در این شاخه از جوایز گلدن گلوب باید حداقل دارای ۵۱ درصد دیالوگ غیرانگلیسی باشند و آثار مستند و انیمیشن نیز بر خلاف جوایز اسکار، نمی توانند در این شاخه رقابت کنند.

به صورت معمول فیلم ها باید در ۱۵ ماه گذشته در کشور مبدا اکران سینمایی شده باشند اما امسال در سایه بحران جهانی کرونا تغییراتی در این باره اعمال شده است و بر این اساس فیلم ها در صورت اکران در هر کشوری (بدون محدویت به کشور مبدا) و در هر قالبی (سینما، سامانه های نمایش آنلاین، تلویزیون) واجد شرایط رقابت در شاخه بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان جوایز گلدن گلوب هستند و باید در فاصله زمانی ۱ اکتبر ۲۰۱۹ تا ۲۸ فوریه ۲۰۲۱ (۹ مهر ۱۳۹۸ تا ۱۰ اسفند ۱۳۹۹) در یکی از این قالب ها اکران شده باشند.

همچنین بر خلاف جوایز سینمایی اسکار، تعداد نمایندگان کشورها به یک فیلم محدود نیست و کشورها می توانند بیش از یک فیلم را به عنوان نماینده خود در این جوایز به انجمن مطبوعات خارجی هالیوود معرفی کنند.

امسال رکورد ۱۳۸ فیلم از ۷۷ کشور واجد شرایط رقابت در شاخه بهترین فیلم خارجی (غیر انگلیسی زبان) جوایز گلدن گلوب شناخته شده اند که از میان آنها زنان در ۳۶ فیلم کارگردانی یا کارگردانی مشترک را بر عهه داشته اند.

سینمای ایران نیز امسال سه فیلم «خورشید»، «دشت خاموش» و «آن شب» را برای رقابت در این جوایز برگزیده است که فیلم «آن شب» به عنوان محصول مشترک ایران و آمریکا در این رویداد حاضر خواهد بود.

فیلم «خورشید» ساخته مجید مجیدی که نماینده رسمی ایران در شاخه بهترین فیلم بین المللی نود و سومین دوره جوایز سینمایی اسکار نیز است، اولین نمایش بین المللی خود را در بخش رقابتی هفتاد و هفتمین جشنواره فیلم ونیز تجربه کرد و در نهایت روح الله زمانی توانست جایزه جایزه مارچلو ماسترویانی ویژه بهترین بازیگران نوظهور جشنواره را از از آن خود کند و اخیرا نیز جایزه بهترین فیلم هشتمین جشنواره «اجیال» دوحه در کشور قطر را نیز به خود اختصاص داده است. اخیرا کمپانی «Strand Releasing» حق پخش فیلم «خورشید» را برای اکران در آمریکا اکران کسب کرده است.

فیلم «دشت خاموش» نیز در اولین نمایش جهانی خود در هفتاد و هفتمین جشنواره ونیز رونمایی شد و توانست جایزه بهترین فیلم بخش افق های ونیز ۲۰۲۰ را کسب کند.این فیلم در جشنواره های اکنون خاورمیانه در فلورانس، وایادولید اسپانیا، توکیو، استکهلم و شب های سیاه تالین نیز حضور داشته است.

«آن شب» به کارگردانی کوروش اهری و تهیه‌کنندگی محمد درمنش اولین فیلم مشترک ایران و آمریکا پس از سال ١٩٧٩ است که پروانه نمایش در ایران را دریافت کرده است و شرکت آمریکایی «آی‌اف‌سی میدنایت» در نظر دارد فیلم « آن شب» را با بازی شهاب حسینی در ژانویه ٢٠٢١ در آمریکای شمالی اکران کند. این فیلم در سی و نهمین دوره جشنواره فیلم ترسناک «مولین دو ری» اسپانیا موفق به کسب سه جایزه بهترین کارگردانی، فیلمنامه شد و بهترین بازیگر مرد (شهاب حسینی) شده است.

نامزدهای نهایی هفتاد و هشتمین دوره جوایز سینمایی گلدن گلوب روز سوم فوریه (۱۵ بهمن) اعلام خواهد شد و قرار است مراسم اعطای جوایز نیز روز ۲۸ فوریه (۱۰ اسفند) برگزار شود.