کد خبر : 829
تاریخ انتشار : چهارشنبه 6 اسفند 1399 - 16:56

سرنوشت جوان لهستانی که در بورس تهران پول پارو می‌کرد، چه شد؟

سرنوشت جوان لهستانی که در بورس تهران پول پارو می‌کرد، چه شد؟

سال گذشته در اواخر بهمن ماه بود که مصاحبه‌ای از یک جوان لهستانی به نام ماجیج وجتال منتشر شد که در بورس تهران سرمایه گذاری کرده بود. در این روز‌های قرمز بازار سرمایه که سهامداران ایرانی در ضرر و زیان هنگفتی فرو رفته اند، سرنوشت آن جوان چه شد؟ این روز‌ها اوضاع در بازار سرمایه

سال گذشته در اواخر بهمن ماه بود که مصاحبه‌ای از یک جوان لهستانی به نام ماجیج وجتال منتشر شد که در بورس تهران سرمایه گذاری کرده بود. در این روز‌های قرمز بازار سرمایه که سهامداران ایرانی در ضرر و زیان هنگفتی فرو رفته اند، سرنوشت آن جوان چه شد؟

این روز‌ها اوضاع در بازار سرمایه ایران اصلا خوب نیست و برخلاف سال گذشته که نشانه‌هایی از رونق بورس دیده می‌شد امسال اوضاع ۱۸۰ درجه چرخیده است و همه در حال فرار از بورس هستند.

به گزارش پلان نیوز ، از آذر ماه ۱۳۹۸ تا مرداد ماه ۱۳۹۹ که اوضاع در بورس بسیار خوب بود علاوه بر بسیاری از ایرانی‌ها که سرمایه‌های خود را به بورس آوردند، سرمایه گذاران خارجی نیز به بورس ایران وارد شدند که از آن جمله می‌توان به یک جوان لهستانی اشاره کرد.

سرنوشت جوان لهستانی که در بورس تهران پول پارو می‌کرد، چه شد؟

سال پیش در ۲۷ بهمن ماه بود که مصاحبه‌ای از ماجیج وجتال جوان ۳۶ ساله لهستانی که سرمایه خود را به بورس تهران آورده بود و پول پارو می‌کرد منتشر شد.

وب سایت «بیزنس تایمز» نوشت: «ماجیج وجتال» جوان ۳۶ ساله لهستانی در کمتر از ۳ سال گذشته با سرمایه‌گذاری در بورس تهران سرمایه خود را بیش از ۵ برابر کرده است.

او که هم‌اینک ۱۳.۵ میلیون دلار سهام شرکت‌های مختلف ایرانی را خریداری کرده کارگزار سرمایه‌گذار ۲۰ فرد ثروتمند با ۶ ملیت انگلیسی، آلمانی، سوئدی، سوئیسی، بلژیکی و لهستانی است.

به نوشته نیویورک تایمز، «وجتال» مدتی به عنوان محقق در شعبه شرکت مشاوره «سیتی گروپ» در ورشو فعالیت می‌کرد و مدتی نیز به عنوان معامله‌گر سهام در شرکت «جی پی مورگان» در لندن فعالیت می‌کرد. او سپس برای مدیریت یک صندوق سرمایه‌گذاری به لهستان بازگشت و هم‌اینک در لندن اقامت دارد.

وجتال پس از امضای توافق برجام بین ایران و ۶ قدرت جهانی مشتاق شد برای ارزیابی سرمایه‌گذاری در بازار ایران به این کشور برود.

او در جریان سفر به ایران بورس تهران را بررسی کرد و سرمایه‌گذاری در بازار بورس ایران را جذاب و پرسود دید. او سپس از سال ۲۰۱۷ کار سرمایه‌گذاری خود را با خرید سبدی متنوع از سهام شرکت‌های مختلف ایرانی آغاز کرده و هر ماه به ایران سفر می‌کند.

او برای فرار از تحریم‌های آمریکا سرمایه‌گذاری خود را به وسیله یورو انجام می‌دهد.

او در این‌باره گفت: وقتی برای اولین بار به ایران رفتم در بررسی‌هایم متوجه شدم بسیاری از شرکت‌های ایرانی رشد معمول ۳۰ تا ۴۰ درصدی در سال را ثبت می‌کردند، اما قیمت سهام آن‌ها نشان‌دهنده این موضوع نبود. بازار پر از معامله‌گر بود، ولی ارزش سهام به نسبت سودی که به سهامداران می‌داد بسیار پایین بود؛ شاید پایین‌ترین ارزش سهام دنیا.

وجتال پس از بررسی‌های اولیه تصمیم به خرید سهام می‌گیرد و صندوق خود را که مخفف نام پایتخت‌های ۳ کشور هلند، بریتانیا و ایران است به نام AmtelonCapital در ژوئیه (تابستان) ۲۰۱۷ (۱۳۹۶) با دایرکردن یک دفتر در تهران، تاسیس می‌کند. او برای سرمایه‌گذاری اولیه سرمایه‌هایی را از دوستان و نزدیکان خود جمع‌آوری کرد.

وجتال سهام شرکت‌های مختلف ایرانی را خریداری کرده است؛ از شرکت‌های پتروشیمی گرفته تا مواد غذایی و شوینده و بهداشتی و ….

در بین خرید‌های او سهام یک کارخانه تولیدکننده شیشه برای صنعت داروسازی که تولیدات خود را به اروپا صادر می‌کند تا سهام شرکت تولید نرم‌افزار سیستم مدیریت و … دیده می‌شود.

وجتال از شرکت‌های پتروشیمی ایرانی سهام خریداری کرد. او همچنین مقداری سهام از شرکت‌هایی را که سنگ آهن استخراج می‌کردند نیز خریداری کرد؛ آن‌ها کالا‌های خود را به دلار به تولیدکنندگان داخلی فولاد می‌فروشند و سود سرشاری دارند.

وجتال در سال ۲۰۱۸ ضرر مختصر ۲۰ درصدی متحمل شد، اما در سال ۲۰۱۹ موفق شد بیش از ۱۷۰ درصد سود کند.

او هم اینک صندوقی به ارزش کلی ۹ میلیون یورو (۱۳.۵ میلیون دلار) را مدیریت می‌کند. او در مصاحبه با نیویورک تایمز گفته است همچنان امیدوار به کسب سود در بازار بورس تهران و ۱۰ برابر کردن سرمایه اولیه خود در سریع‌ترین زمان ممکن است.

حالا که اوضاع بورس ایران از مرداد ماه سال جاری تاکنون خوب نبوده است بسیاری از سهامداران ایرانی بیش از ۵۰ درصد از سرمایه خود را از دست داده اند مشتاقند که ببینند اوضاع این سهامدار لهستانی بورس تهران چگونه است و هم اکنون چه می‌کند؟

به احتمال زیاد با این خروج هایی که از بورس اتفاق می افتد وی نیز یا از بازار سرمایه ایران خارج شده است یا اگر هم مانده باشد به مانند بسیاری از سهامداران هر آنچه رشته بود تاکنون پنبه شده است!