کد خبر : 1831
تاریخ انتشار : سه شنبه 31 خرداد 1401 - 8:14

رئیس کل سازمان امور مالیاتی: ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار واحد صنفی برای پرداخت مالیات اقدام کردند

رئیس کل سازمان امور مالیاتی: ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار واحد صنفی برای پرداخت مالیات اقدام کردند

  رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور گفت: از ابتدای خردادماه تاکنون بیش از ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار واحد صنفی برای تبصره ۱۰۰ ثبت‌نام کرده یا اظهارنامه تسلیم کرده‌اند. به گزارش پلان نیوز به نقل از سازمان امور مالیاتی، داوود منظور ضمن تشریح آخرین وضعیت دریافت فرم تبصره ۱۰۰ مشاغل و اصناف و دریافت

 

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور گفت: از ابتدای خردادماه تاکنون بیش از ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار واحد صنفی برای تبصره ۱۰۰ ثبت‌نام کرده یا اظهارنامه تسلیم کرده‌اند.

به گزارش پلان نیوز به نقل از سازمان امور مالیاتی، داوود منظور ضمن تشریح آخرین وضعیت دریافت فرم تبصره ۱۰۰ مشاغل و اصناف و دریافت اظهارنامه از صاحبان مشاغل، گفت: تا صبح امروز سی و یکم خرداد ماه، تعداد یک میلیون و هفتصد واحد صنفی که مشمول استفاده از تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم برای پرداخت مالیات عملکرد خود در سال ۱۴۰۰ بوده‌اند (مالیات مقطوع)، درخواست‌های خود را در سامانه سازمان امور مالیاتی ثبت کرده‌اند.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور افزود: از این تعداد مؤدی، مالیات متعلق به ۹۶۳ هزار واحد صنفی با توجه به میزان فروش آنها در سال گذشته و ضرایب سود فعالیت‌ها و با در نظر گرفتن سطح درآمد معاف طبق قانون بودجه ۱۴۰۰، صفر تعیین شده است.

وی ادامه داد: همچنین، مالیات مقطوع تعیین شده برای ۵۱۸ هزار واحد صنفی کمتر از ۵ میلیون تومان بوده است. به علاوه، ۱۱۲ هزار واحد صنفی مالیاتی بین ۵ تا ۱۰ میلیون تومان باید بپردازند و ۵۳ هزار واحد صنفی مالیات بین ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان می‌پردازند. تعداد واحدهای صنفی که می‌بایست بیش از ۲۰ میلیون تومان مالیات بپردازند تنها ۳۱ هزار واحد صنفی است که عمدتاً شامل پزشکان، دندانپزشکان، طلا فروشان، آهن فروشان، نمایشگاه‌های اتومبیل و سایر اصناف پردرآمد می‌باشد.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: این گروه کوچک از اصناف پردرآمد که دو درصد از کل واحدهای صنفی را تشکیل می‌دهند، ۳۵ درصد از کل مالیات‌های مقطوع را می‌پردازند.

منظور بیان داشت: با این وجود، رشد درآمد مالیات‌های مقطوع تعیین شده برای اصناف تا کنون نسبت به سال قبل ۶۰ درصد را نشان می‌دهد.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور با تشکر و قدردانی از همکاری ارزنده روسای اصناف و اتحادیه‌ها و تلاش‌های خستگی ناپذیر مدیران و همکاران امور مالیاتی در سراسر کشور، تاکید کرد: نتیجه این همکاری‌ها و تلاش‌های مشترک اصناف و ماموران مالیاتی، توسعه عدالت مالیاتی و وصول عادلانه تر مالیات از اصناف مختلف با در نظر گرفتن سطح درآمد و فروش هر یک از واحدهای صنفی بوده است.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اینکه، به منظور تکریم مؤدیان و تسهیل پرداخت مالیات، کلیه فرآیندهای درخواست برای پرداخت مالیات‌های مقطوع و قطعی سازی آن به طور کامل از طریق درگاه الکترونیک خدمات مالیاتی و بدون نیاز به مراجعه حضوری به ادارات مالیاتی و فقط با صرف چند دقیقه وقت صورت گرفته است، گفت: تا کنون تعداد ۷۰۰ هزار واحد صنفی اقدام به تنظیم و تسلیم اظهارنامه‌های مالیاتی برای عملکرد ۱۴۰۰ خود نموده‌اند که پس از پایان مهلت تسلیم اظهارنامه نسبت به رسیدگی آنها اقدام خواهد شد.

وی افزود: در مجموع، از ابتدای خرداد ماه تاکنون در مجموع ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار واحد صنفی برای تبصره ۱۰۰ ثبت نام کرده یا اظهارنامه تسلیم کرده‌اند.

منظور تاکید کرد: با توجه به تمدید فرصت ارایه اظهارنامه تا پانزدهم تیرماه، از واحدهای صنفی که تا کنون موفق به ارایه اظهارنامه نشده‌اند تقاضا می‌شود به منظور استفاده از معافیت‌های پیش بینی شده قانونی و اجتناب از جرایم عدم تسلیم اظهارنامه در فرصت باقیمانده تا ۱۵ تیر ماه نسبت به ارایه اظهارنامه اقدام کنند.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور یادآوری کرد: در غیر این صورت علاوه بر مطالبه جریمه عدم تسلیم اظهارنامه، سازمان امور مالیاتی با استفاده از بانک اطلاعاتی خود در مورد فعالیت‌های کسب و کار فعالان اقتصادی، برای آنها اظهارنامه برآوردی تولید خواهد کرد.