کد خبر : 485
تاریخ انتشار : چهارشنبه 10 دی 1399 - 12:11

دومین شکایت نمایندگان از حسن روحانی به‌ دلیل نقض و استنکاف از قانون

دومین شکایت نمایندگان از حسن روحانی به‌ دلیل نقض و استنکاف از قانون

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی از شکایت تعدادی از نمایندگان از رئیس‌جمهور در قالب ماده ۲۳۴ آیین‌نامه داخلی مجلس به‌دلیل نقض و استنکاف از قانون خبر داد. به گزارش پلان نیوز به نقل از تسنیم حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس شورای اسلامی گفت: تعدادی از نمایندگان در قالب ماده ۲۳۴ آیین‌نامه داخلی

دومین شکایت نمایندگان از رئیس جمهور به دلیل نقض و استنکاف از قانون

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی از شکایت تعدادی از نمایندگان از رئیس‌جمهور در قالب ماده ۲۳۴ آیین‌نامه داخلی مجلس به‌دلیل نقض و استنکاف از قانون خبر داد.

به گزارش پلان نیوز به نقل از تسنیم حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس شورای اسلامی گفت: تعدادی از نمایندگان در قالب ماده ۲۳۴ آیین‌نامه داخلی مجلس از حجت‌الاسلام حسن روحانی به‌دلیل نقض اصل ۱۲۶ و ۷۷ قانون اساسی شکایت کردند.

متن طرح شکایت نمایندگان از دولت دراین‌باره در قالب ماده ۲۳۴ آیین‌نامه داخلی مجلس به‌شرح زیر است:

موارد اعلامی استنکاف و نقض:

اصل یکصد و بیست و ششم (۱۲۶) قانون اساسی و قوانین بودجه سنواتی سال‌های ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۸ کل کشور

بر اساس اصل یکصد و بیست و ششم (۱۲۶) قانون اساسی «رئیس‌جمهور مسئولیت امور برنامه و بودجه و امور اداری و استخدامی کشور را مستقیماً به‌عهده دارد و می‌تواند اداره آنها را به‌عهده دیگری بگذارد»، بر اساس گزارش تفریغ بودجه سال‌های ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۸ کل کشور احکام متعددی از قوانین مذکور توسط دستگاه‌های مجری اعم از بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه کل کشور، وزارتخانه‌های نفت، نیرو، راه و شهرسازی، جهاد کشاورزی، ارتباطات و فناوری اطلاعات، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، آموزش و پرورش، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، صنعت، معدن و تجارت، علوم، تحقیقات و فناوری و کشور، سازمان هدفمندی یارانه‌ها، بنیاد شهید و امور ایثارگران و نهاد ریاست‌جمهوری اجرا نشده یا در اجرای احکام قوانین مذکور انحراف صورت گرفته است.

با توجه به حکم اصل یکصد و بیست و ششم (۱۲۶) قانون اساسی امور مربوط به بودجه کل کشور به‌عهده رئیس‌جمهور است و رئیس‌جمهور در خصوص نقض، عدم اجرا یا استنکاف و انحراف از تکالیف بودجه مطابق اصل مذکور مسئول و مطابق ماده ۲۳۴ موارد اعلامی نقض و استنکاف از تکالیف و احکام قوانین بودجه سنواتی متوجه آقای حسن روحانی رئیس‌جمهور در دولت‌های یازدهم و دوازدهم است.

با توجه به مطالب فوق‌الذکر نقض اصل ۷۷ قانون اساسی توسط آقای حسن روحانی رئیس‌جمهور آشکار است و مطابق ماده ۲۳۴ قانون آیین‌نامه داخلی تقاضای بررسی نقض قانون توسط ایشان و معرفی وی به مقامات صالحه قضایی را دارد، صدها صفحه مستندات موجود است که در زمان مقتضی ارائه می‌شود.