کد خبر : 197
تاریخ انتشار : شنبه 8 آذر 1399 - 16:18

خانه کتاب ایران در مراسم گوادالاخارا مکزیک شرکت کرد

خانه کتاب ایران در مراسم گوادالاخارا مکزیک شرکت کرد

حضور موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران در مراسم سی‌و چهارمین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب گوادالاخارا مکزیک سی‌و چهارمین دوره ه بین المللی کتاب گوادالاخارا مکزیک، امروز (۸ آذرماه) به صورت مجازی و با حضور موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران افتتاح شد. به گزارش پلان نیوز به نقل از پایگاه خبری تحلیلی سنتر

حضور موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران در مراسم سی‌و چهارمین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب گوادالاخارا مکزیک

سی‌و چهارمین دوره ه بین المللی کتاب گوادالاخارا مکزیک، امروز (۸ آذرماه) به صورت مجازی و با حضور موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران افتتاح شد.

به گزارش پلان نیوز به نقل از پایگاه خبری تحلیلی سنتر سینما پرس – طبق اعلام روابط عمومی موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، سی‌و چهارمین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب گوادالاخارا که به عنوان بزرگ‌ترین نمایشگاه کتاب ‌های اسپانیایی ‌زبان در دنیا با بیش از ۸۲۸ هزار بازدیدکننده در سال گذشته و به اذعان برگزارکنندگان این نمایشگاه بعد از فرانکفورت دومین نمایشگاه بزرگ کتاب در جهان است، امسال به سبب پیشگیری از شیوع کرونا به صورت مجازی برگزار می شود.

تأکید این نمایشگاه روی فرهنگ و ادبیات اسپانیولی است و از همین رو هر ساله یکی از شهرهای جهان که حداقل بخشی از مردم آن به این زبان سخن می گویند به عنوان مهمان افتخاری انتخاب شده و مسئولان آن به معرفی ویژگی های فرهنگی و ادبی شهر خود می پردازند. موسیقی زنده، تئاتر و فیلم نیز بخشی از این نمایشگاه را تشکیل می دهد.

مؤسسه خانه کتاب و ادبیات ایران به نمایندگی از صنعت نشر کشور ایران در این نمایشگاه در دو حوزه کودک و بزرگسال حضور دارد و به معرفی کتاب های برگزیده جوایز ادبی از قبیل جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و جایزه جلال آل احمد می پردازد.

نمایشگاه بین‌المللی کتاب گوادلاخارا از تاریخ ۸ تا ۱۶ آذرماه سال جاری (۲۸ نوامبر تا ۶ دسامبر ۲۰۲۰) از طریق انتشار محتوای دیجیتالی روی وب سایت‌ نمایشگاه، پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی، تلویزیون، دانشگاه گوادلاخار و از طریق رسانه‌های عمومی سراسر مکزیک و امریکای لاتین ادامه خواهد داشت.

در وب سایت نمایشگاه علاوه بر ابزارهای رایگان برای تسهیل بازدید از عناوین انتشاراتی‌ها، یک پلتفرم تجاری برای کمک به اصحاب حرفه‌ای نشر در دسترسی بهتر به مذاکرات، آمار و ارقام و اطلاعات دیگر مربوط به این صنعت معرفی شده است.

نمایشگاه کتاب گوادالاخارا در مکزیک از سال ١٩٨٧ هر سال به مدت ۹ روز در ماه نوامبر برگزار می شود و ۱۷ هزار ناشر، نویسنده، کتابدار و کتاب‌فروش از بیش از ۴۰ کشور جهان در این نمایشگاه شرکت می‌کنند.

یادآور می شود گوادالاخارای مکزیک به عنوان پایتخت جهانی کتاب سال ۲۰۲۲ انتخاب شده است.

مدیر کل یونسکو اعلام کرده است این شهر برای برنامه جامعی که در زمینه سیاست‌هایش در استفاده از کتاب برای ایجاد تحولات اجتماعی دارد و از آنجا که مبارزه با خشونت و فرهنگ‌سازی برای صلح را از طریق کتاب دنبال می‌کند، این عنوان را از آن خود کرده است.

در سال جاری کوالالامپور مالزی این عنوان را به خود اختصاص داده است و سال آینده قرار است تفلیس پایتخت جهانی کتاب ۲۰۲۱ باشد.