کد خبر : 2426
تاریخ انتشار : سه شنبه 9 اسفند 1401 - 15:34

برنده ۲ نخل طلا؛ روبن اوستلوند رییس داوران کن ۲۰۲۳ شد/ اولین سوئدی پس از ۵۰ سال

برنده ۲ نخل طلا؛ روبن اوستلوند رییس داوران کن ۲۰۲۳ شد/ اولین سوئدی پس از ۵۰ سال
کارگردان «مثلث غم» به عنوان رییس هیات داوران جشنواره فیلم کن ۲۰۲۳ انتخاب شد.

به گزارش پلان نیوز به نقل از هالیوود ریپورتر، روبن اوستلوند سازنده «مثلث غم» و برنده ۲ نخل طلا، امسال ریاست هیات داوران جشنواره فیلم کن را برعهده خواهد داشت. وی پس از اینگرید برگمن که سال ۱۹۷۳ این مسئولیت را برعهده داشت، اولین سوئدی است که این جایگاه را کسب می‌کند.

به این ترتیب اوستلوند روی ابرهاست. وی با «مثلث غم» طنزی درباره سرمایه‌داری که در آن وودی هارلسون، هریس دیکنسون، دالی دی لئون و چارلبی دین فقید بازی کرده‌اند سال پیش جایزه نخل طلای بهترین فیلم کن را برد و پس از «مربع» فیلمی در هجو دنیای هنر در سال ۲۰۱۷ این موفقیت را برای بار دوم تجربه کرد.

«مثلث غم» موفق‌ترین فیلم اوستلوند از نظر تجاری هم شد و باکس آفیس ۲۴ میلیون دلاری را ثبت کرد. این فیلم در جوایز آکادمی اروپا، جایزه بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه‌نویسی را برای اوستلوند برد و جایزه بهترین بازیگر مرد برای زلاتکو بوریک را کسب کرد. این فیلم ۳ نامزدی اسکار را در بخش بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه غیراقتباسی هم کسب کرده است.

در واقع کن همیشه مکانی خاص برای اوستلوند بوده و دومین و سومین فیلم او با عنوان‌های «غیرعمدی» در سال ۲۰۰۸ و «بازی» در سال ۲۰۱۱ در بخش‌های جنبی بین‌المللی و ۲ هفته کارگردان‌ها به نمایش درآمدند. «فورس ماژور» هم سال ۲۰۱۴ جایزه هیات داوران بخش نوعی نگاه جشنواره را برد.

اوستلوند در بیانیه‌ای خود را خوشحال، مفتخر و متواضع خواند که این افتخار نصیبش شده است. وی افزود: صادقانه می‌گویم که فرهنگ سینما در مهمترین دوره خود است. سینما جنبه منحصربه‌فردی دارد: آنجا با هم به تماشا می‌نشینیم و تجربه می‌کنیم و این باعث می‌شود به شیوه‌ای متفاوت با زمانی که پای نمایشگرها نشسته‌ایم فکر کنیم.

کن گفت با انتخاب اوستلوند قصد دارد از فیلم‌هایی که سازش‌ناپذیر و صریح هستند و از تماشاگران می‌خواهند خود را به چالش بکشند تجلیل کند.

اوستلوند پس از اینگرید برگمن که سال ۱۹۷۳ عنوان اولین رییس سوئدی داوران کن را کسب کرد، به این سمت انتخاب شده است. وی پس از فرانسیس فورد کاپولا و امیر کوستوریکا، سومین برنده نخل طلایی است که ریاست هیات داوران را برعهده دارد.

کن فهرست حاضران در رقابت ۲۰۲۳ را اواسط آوریل اعلام خواهد کرد. هفتاد و ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم کن از ۱۶ تا ۲۷ می ۲۰۲۳ برگزار می‌شود.